.Zırva.

Seni son gördüğüm gün, başını omzuma yaslayarak, kocaman denizin ufkuna dalmış iki serseriden ibarettik. Universitenin son günüydü ve sen memleketine gitmek üzere önce beni terk edecek, ertesi gün için hazırlık yapacak, biraz öykü okuyup veya televizyona göz attıktan sonra geçen alış veriş yaparken aldığımız biralardan birkaçını içip herşeyi unutacaktın. Senin için unutmak; bir cigara nefesi çekmek kadar kolay olmuştur hep, biliyorum.

Hiç gidemeyeceğimiz, yapmayacağımız şeyleri hayal ederken aslında her zaman bu günün geleceğinin farkındaydım. İnsan, sevdiği kişi tarafından unutulacağını bilerek yaşamak ister bazen. Olamayacak herşeye yelken açar, yeri gelir kendini kandırır, görmezden gelir. Risk alır, boş bir mücadeleye girer, kendisine engeller çıkarıp o engellerle boğuşur. Buna saçmalık deriz ama ben demeyeceğim.

Bu hayatta hiç kavuşamayacağımızı biliyordum. Birşeyleri bilmek onun gerçek olduğu anlamına gelmez bazı durumlarda. Herşeyi akışına bıraksan da olamayacak şeyler için umut dolu zırvalıklar üreterek karşındakinin boşluklarını doldurmaya çalışırsın. Boşluklara, boş umutlar.

Bunun başımıza geleceğini bildiğin için beni gerken yerde gereken zamanda terk ettiğini biliyorum. Mektubunda benden nefret ettiğinden bahsetmiştin, etme. Yalnızlığımız içinde birbirini kaybeden  iki ruhtan başka bir şey olmadık. Sana en doğrusunu yapman için gereken yolu sağlamaktan başka seçeneğim kalmamıştı. Bilirsin akıllı bir adam hiç olmadım ben.

Noktanın cümle sonunda hiç bir manası yoktur. Yani senin yeni bir serüvene sürüklenmeni anlaman için noktaya ihtiyacın yoktur aslında. Kimse başladığı gibi kalamaz yalnızlık limanlarında. Eskidir buralar. Seninle doğmuş ve seninle yok olacak olan herşey gibi sana aittir. Bunu anladığın gün başını omzuma yaslayıp derin bir nefes verdin. Birlikte yaşadığımız son gün olduğun u anladım. Noktanın nefes hali.

İkinci günü cesedimi bulduklarında yere yığılmış kafamı buzdolabına filan çarpmışım. Böyle basit bir salaklıkla ölmeyi beklemiyordum. Belliki mektubunun verdiği kedere istinaden paltomun cebinde senden kalan bir cigarayı yakmaya kalkışmış ama bu da benim cigara ile son maceram olmuş. Kocaman bir kederin getirdiği siktiri boktan bir ölüm nedeni işte, kim bilebilir.

Leave a Reply

two × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.