.sandal öyküleri.

“Çünkü dünyanın elle tutulabilir bir yanı yok” dedi. Haklıydı. Yani o öyle dedikçe bana haklı geliyordu. İki üç gün öncesinden kalmış gazetelerin ikinci sayfa cinayetleri üzerine oturmuş, edebiyat yapıyorduk.

“Siktimini kaldırımlarında yürükmekten nefret ediyorum. Hayır kızdığım şey benden daha yavaş yürüdüklerinden filan değil. Kendilerini, kont, kontes sanan edalardan bahsediyorum.” Bir duman daha aldı.

“Bir de arabaları kaldırımlara park etmek moda bu ara. İki cümle yazamayan heriflerin, nargile dumanı ile tüten mekanların önüne çektiği son model arabalar…Bu tip herifleri alıp yolun ortasına atacaksın kim altına alırsa…” Arabalardan nefret ediyordu.

“En gerzekçe şey neydi biliyor musun ? Yamuk ağızlı bir başçavuşun sikim cigarasını o sikim ağzında dolandırmasıydı. Ve bunu yaparken hayatımın tek sahibi olduğunu sanması ve gerçekten öyle olmasıydı. Yumrukla sokasım geliyordu o sikim ağzına o sikim sigarayı. Ama yaşadığın hayat seni öyle domaltır ki arkadaş sadece bakarsın. Gece üç’te kalkıp sikim sikim bakarsın karanlığın içine ve sadece o gece öldürmek istemediler diye yaşarsın. Anlıyor musun ?” Anlamıyordum. Öfkeden bıyıklarını da yolmuş. Dişleri kırık. Dalgaların üzerinde dolandığı şehir ışıklarına bakıyordu.

Ağzını açmadan önce çenesini sıkmış. “Yanından geçtiğim kadının tokasından bile kıl kapıyorum bazen. Aslında kafayı taktığım şey toka değil. Tokayı takış şekli. Bir onda var sanki. Sidikli kontes. Bunu hissediyorum. Anlıyor musun ? Karşımdakinin nasıl bir embesil olduğunu o daha farkında olmadan anlıyorum. Bu bana verilmiş bir lanet.  Öfkemi ağzımdan kaçarken yakalıyorum bazen. Değiştiğini görmek iyi bir şey değil ve değişikliklerden nefret ederim. Herşey de olduğu gibi.”

Sessizlik ve onu bozan rüzgarın topladığı kaldırım yanlarındaki yaprak sesleri dikkatimiz bozdu. Kafasını tekrar denize çevirerek sanki bana bakacakmış gibi ama bakmadan devam etti.

“Nasıl bir salaklık içindeyiz biliyorsun değil mi ?” Bilmiyordum. “Yani sana her yerden empoze edilen anlayışların yaratmaya çalıştığı insan olmak için çalışıyorsun. Onun için bir okuldan mezun oldun, onun için gerekli vasıfları tamamladın, onun için bir iş edindin, onun için aşık oldun, onun için evlendin ve onun için öleceksin. Bize her gün nasıl yaşamamız gerektiğini söyleyip, gerekenleri almamız için para veriyorlar. O yüzden siktimini marketine gidersen endekslenen beynin seni diet yapmaya zorlar. Zayıf olmalısın ki herkes seni sevsin. Sağlık önemli tabi filan. Oysa akşamları amerikalı gerzek bir karının nasıl spor yaparak fit kaldığını instagram hesabından sadece izlersin. Ama beynin bu salaklıkları referans alıp sana diet yapmanı filan söyler ve göbeğini aynada beğenmezsin, beğenmedikçe kendine saldırırsın. Ve unutma insan kendisine en acımasız şekilde saldırır. ” Nefes aldı. “Yani senin anlayacağın eğer uslu bir çocuk olup dediklerine uymazsan seni seninle yok ederler. Ama siktir et tabi, sen yarın yaparız ya diye diye devam edersin hayatına.Yine kalkıp sana günaydın bile diyemeyen özürlülere sırıtarak masana oturur bilgisayarının başına geçersin. Kim nerde nasıl ve niye ölmüş haberlere bakarsın. Kızarsın ama olsun bir tost yedin mi geçer. Ama yediğin tost ağzında öğütülürken aklın hep diettedir. Yoksa yakışıklı filan olamazsın ve yok hayır dostum diğer empoze olmuş kusursuz beyinler seni böyle beğenmez. Böylelikle aslında hiç bir şey değişmez. Hoş, istenilen gibi olsan, tüm şartları sağlasanda başarılı değilsin. Sadece tüm şartları satın alarak sağlamışsındır. Ve böylelikle yaşlanırsın. Nasıl yaşlandığını anlamadan, ne yaptığını, ne yapmak istediğini bilmeden geberir gidersin. Ve ne için biliyor musun ? Gerzek bir hiç için. Sadece dünyaya geldiğin için.”

O vakit haklıydı yada sarhoşluk tüm bunları haklı gösteriyordu. Çok haklı ve çok dürüst olduğunu sanar insan kendisini biraz içmeye görsün. Konuşmadı sonra ve ben de bunun üzerine birşey katamazdım. Bir tesellinin verilecek zaman ve yeri değildi. Gözümde de bir anlamı yoktu. Sadece bir kaosun ortasında iki aptal olarak şehrin bulanık ve boz ışıklarına baktık.

Leave a Reply

16 + four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.