Ülkemin Periscope ile imtihanı

Geçen gün bizim sahafçıda oturmuş sohbet ediyoruz, bir yandan önümüzden gelip geçenler çoğu genç ya lise ya orta okul talebesi. Gerçi orta okul filan kalmadı da neyse. Tabi her sohbetin uğrak konusudur memleketin durumları, biz de uğradık ama içeriğini paylaşmayacağım. Lakin memleketin durumlarını bu ara periscope denen uygulama üzerinden takip etmeye kalkıştım ve sanırım iki üç gün, diğer ülkelerle karşılaştırarak ülkemizden kendi edindiğim gözlemlerimi aktaracağım. Kullandığım kelimeleri hiç sansürlemeden, ne gördüysem aktarmaya çalışacağım öyleki düzeyin ne olduğunu anlamanız bakımından iyi olacağını düşünüyorum.

Öncelikle uygulamayı anlatmam gerekirse, Periscope, malumuz Twitter şirketine ait olup, dünyanın internete bağlanabilen herhangi bir köşesinden yayın yapmanızı sağlayan kişiye özel bir yayın uygulaması. Yayınlar canlı olup, daha sonrasında kullanıcı isterse diğer kullanıcılar tarafından tekrar izlenebiliyor. Yayın seçmek için uygulama içinde bulununa dünya haritası üzerinden mevcut yayınları seçebiliyorsunuz.

Hal bu olunca ve söz konusu bizim memleketse sosyal medyamızda dönen muhabbeti az çok tahmin edebiliyordum. Yayınlar haliyle en çok Istanbul üzerinden ve genelde daha varoş semtler üzerinden ya da merkez dediğimiz, Beşiktaş, Nişantaşı, Karaköy civarlarından yapılıyor. İstanbul’u, İzmir ve Ankara ve bazen Antalya’da takip ediyor.

Yayın yapanların yaş ortalamasını düşünürsek ki bu ortalama 14-22 arası değişkenlik gösteriyor, içerik yüzde doksan oranında seks, am, göt, sik, meme konuları oluşturmakta. Açılan başlıkların çoğunu, “Meme var”, “Am var” , “Kadın var”, “Özele gelene 31 çekicem” gibi başlıklar oluştururken bunun yanı sıra, “Vatan hainleri, teröristler gelmesin”, “çok yalnızım”, “sevgili arıyorum”, “Milliyetçi, vatanını sevenler” gibi başlıklarda bulunmakta.

İşin en acınacak tarafı şu ki; eğer yayın yapan kızların yada kadınların yayınlarına girip anlık gelen izleyici yorumlarını okuduğunuzda işin ne kadar tehlikeli ve vahim olduğunu anlıyorsunuz. Örneğin, sohbet veya her ne sebepten ötürü yayın yapan bir kıza, “am göster”, “meme aç”, “orospu açsana”, gibi yorumlar yapılıp herhangi bir yafta hemen yapıştırılıyor. Bir yayında iki erkek ve ortalarında oturan bir kız vardı ve bu yayına katılan kişilerin sorduğu sorular; “kızı sikiceniz mi ?”, “vericek mi ?” gibi sorular olup cevap olarak,  “para verirseniz vericek” gibi her anlayışa uzak cümlelerden oluşuyordu. Zaten böyle şeyler ne anlam arıyorsam ?!

Hadi şimdi biraz yayını değiştirip Londra’ya, St. Petersburg’a, Barcelona’ya ve Moskova’ya gidelim. Oralardaki yaş ortalamasını genelde bizimkiler gibi çok sayıda genç oluşturuyor. Kimisi yayın üzerinden kitap okuyor, kimisi piyano çalıyor, kimisi bizimkiler gibi sohbet için açmış ona buna cevap veriyor. Burada ki komik nokta şu ki, buna her yayında rastladım, birisi geliyor ve mutlak olarak, seksle, amla, götle ilgili birşey yazıp çıkıyor. Yazanın kim olduğuna bakarsanız, tabi ki mutlak olarak bizim memlekete ait biri olduğu ortaya çıkıyor. Rus kadınlarına genelde, “come to turkey”, “seks”, “how much” gibi şeyler yazılıyor ve tabi anlam veremeyen kadınlar ya görmemezlikten geliyor yada ilgili kişiyi yayından atıyor. Aynı şekilde İspanyollar, aynı şekilde, İngilizler vb.

Bu konu hakkında en ufak bile yorum yapmayacağım. Lakin, görüldüğü üzere sizler kadın cinayetlerinden, feminizimden filan bahsediyorsunuz ya, iyi bir düşünün, ama iyi bir düşünün. Bunun yaş ortalamasıyla, ergenlikle, gençlikle filan alakası yok hiç olmadı. Bu topraklarda kadın olmanın ağırlığını asla anlayamayacaksınız.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.