Gece

gece

Öyle çok dallanıp budaklanmaya gerek yok azizim. Ziyankar ve toy olanların hikayelerine bulanıp çıkarız. Derviş olana bel bağlar aynı okyanuslarda boğuluruz. Ve böylece öykülere konu olan bilge sarhoşlar bırakırız.

Bel bağlanmış gençliklere, hırslara, hınçlara, benliklere selam olsun şimdilik azizim. Her biri, romandan çıkma karakterlerin anlattıkları hikayelere boyar bizi. Üstümüze siyah şehirlerin saçma sapan ışıkları insin, ben aşklarımı kaybedeyim, sen bunlar için destan yaz azizim. Öyle üstümüzden bakan bir tanrı gibi belirle kaderimizi kelimelerinle. Kelimelerin günahlarına girip bu günahların sarhoşluğunda çökelim zihinlerine imansızların. Sonra bizi bu kelimelerle arındır tanrım. Arındır ki, bir gece vakti uçsuz bucaksız bir çıkmaz sokakta yerine sinmiş bir gölge gibi hatırlatayım kendimi.

Ayyaşların aşkları, kayıp ruhlarımızın esareti, kitapların dürüstlüğü üzerine yemin edelim azizim. Ne sen bana, ne ben sana karışayım. Tıpkı şairin dediği gibi, öyle ciddiye alacaksın ki bu hayatı, yetmişinde bile zeytin dikeceksin, diye bağırıp, sonra belki bir gün öleceksin diye ağlayalım.


Mesele o değil. Hiçbir şey mesele bile değil. Kadınları seveceksin azizim. Hayvanları da. Çiçekleri, ağaçları, toprağı, bulutları seveceksin. Sanki ilk defa görüyormuşçasına, çocukça avaz avaz bakacak ve öğreneceksin.

Üstüme siyah bir şerit çek, üzerine de “unutulmuş” yaz azizim. Kelimelerin bile hatırlamadığı bu ziftten bozma çirkinlik üzerine “unutulmuş” yaz. Ve unutalım azizim. Eski bir mektubun bizi de ağlatabileceğini, bir filmin en can alan yerinde tüm yaşamımızn bir çöp olduğunu, Dostoyevski’nin bizi azarlarken söylediği aslında bizi biz yapan şeylerin bir yalan olduğunu unutalım.

Bizi, bu hiç yaşanmayacak gecenin kutsal ruhu için kelimelerinle kutsa azizim. Biz buradayız. Kocaman bir olasılıklar ve kesinlikler bulutunun ortasında oradan oraya savrulanlarız. Bizler ziyankarlar, bizler toylarız. Derviş olana bel bağlayıp aynı okyanuslarda boğulanlarız. Bizler gecelere çöker, bizler yapayalnız ağlarız.

O yüzden azizim, kelimelere inanır, kelimelere doğarız.

Leave a Reply

1 + 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.